دوره 4، شماره 72 و S12 - ( ويژه‌نامه ۱2- ضميمه پاييز 1398 )                   جلد 4 شماره 72 و S12 صفحات 166-173 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Taebi M, Sajadi M, Abedi A, Mohaghegh F. Effect of Aloe vera (L.) Burm.f. on the Prevention of Dermatitis in Women with Breast Cancer under Radiotherapy. J. Med. Plants. 2020; 4 (72) :166-173
URL: http://jmp.ir/article-1-2222-fa.html
طیبی مهتاب، سجادی محبوبه، عابدی احمدرضا، محقق فتح اله. بررسی تأثیر Aloe vera (L.) Burm.f. بر پیشگیری از بروز درماتیت در زنان مبتلا به سرطان پستان تحت رادیوتراپی. فصلنامه گياهان دارویی. 1398; 4 (72) :166-173

URL: http://jmp.ir/article-1-2222-fa.html


1- گروه پرستاری داخلی جراحی، دانشکده پرستاری، دانشگاه علوم پزشکی اراک، اراک، ایران
2- گروه پرستاری کودکان، دانشکده پرستاری، دانشگاه علوم پزشکی اراک، اراک، ایران ، sajadimahbobeh@yahoo.com
3- گروه پرستاری، مرکز تحقیقات طب مکمل و سنتی، دانشگاه علوم پزشکی اراک، اراک، ایران
4- دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی اراک، اراک، ایران
چکیده:   (96 مشاهده)
مقدمه: درماتیت یکی از شایع‌ترین عوارض پرتودرمانی در بیماران مبتلا به سرطان سینه می‌باشد که می‌تواند کیفیت زندگی این بیماران را مختل نماید و اثرات مخربی بر روح و روان این بیماران وارد سازد.
هدف: این مطالعه با هدف بررسی تأثیر Aloe vera (L.) Burm.f. بر پیشگیری از بروز درماتیت در زنان مبتلا به سرطان پستان تحت رادیوتراپی مراجعه‌کننده به بیمارستان خوانساری اراک انجام شد.
روش بررسی: مطالعه حاضر یک کارآزمایی بالینی دو سوکور است که در آن 76 نفر از بیماران مبتلا به سرطان پستان تحت درمان با پرتودرمانی طبق معیارهای ورود وارد مطالعه شدند، به روش تصادفی در دو گروه مداخله و کنترل جای گرفتند. سپس گروه‌های مداخله و کنترل از یک هفته قبل از شروع جلسات پرتودرمانی به ترتیب ژل آلوئه‌ورا و دارونما به صورت دوبار در روز بر روی ناحیه تحت تابش استفاده کردند. هر روز پوست ناحیه تحت تابش بررسی می‌شد و زمانی که هر یک از علائم درماتیت درجه یک بر اساس معیار RTOG مشاهده می‌شد، مداخله خاتمه می‌یافت. تعداد جلساتی که پس از شروع پرتودرمانی، درماتیت ایجاد نشده نیز ثبت شد.
نتایج: میانگین زمان ایجاد درماتیت بر اساس تعداد جلسات در گروه کنترل 45/6 و در گروه مداخله 26/12 بود. در مقایسه دو گروه از نظر میانگین زمان ایجاد درماتیت اختلاف معنادار آماری پیدا شد (0001/0 P =)
نتیجه‌گیری: این مطالعه نشان داد که استفاده موضعی ژل آلوئه‌ورا در پیشگیری از بروز و به تأخیر انداختن زمان بروز درماتیت ناشی از پرتودرمانی مؤثر بوده است.
متن کامل [PDF 292 kb]   (31 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشی | موضوع مقاله: داروسازی سنتی و طب سنتی
دریافت: ۱۳۹۷/۵/۱۳ | پذیرش: ۱۳۹۷/۱۰/۱

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به فصلنامه علمی پژوهشی گیاهان دارویی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Journal of Medicinal Plants

Designed & Developed by : Yektaweb