راهنمای نگارش و ارسال مقاله برای فصلنامه علمی - پژوهشی گیاهان دارویی

 | تاریخ ارسال: 1399/10/6 | 

لطفاً قبل از ارسال مقاله در قالب مجله (که در راهنمای نگارش مقاله به آن اشاره شده است) آن را تصحیح نمایید. در غیر این صورت مقاله برگردانده می شود.

  راهنمای ارسال مقاله


دانلود فایل pdf راهنمای نگارش و ارسال مقاله

 
راهنمای نگارش و ارسال مقاله
§     اصول کلی
۱- نشریه گیاهان دارویی به صورت فصلنامه منتشر می‌شود. این فصلنامه حاوی مقالاتی در زمینه‌های علوم پایه و بالینی مرتبط با گیاهان دارویی شامل فارماکوگنوزی، فارماکولوژی، سم‌شناسی و فارماسیوتیکس می‌باشد.
۲- مقالات فصلنامه در یکی از چهار دسته اصلی، شامل مقاله مروری، مقاله تحقیقاتی، مقاله تحقیقاتی کوتاه و گزارش موردی قرار میگیرند:
-       مقاله مروری می‎تواند بررسی اجمالی شخصی معتبر در یک زمینه یا بررسی جامع منابع باشد. مقالات مروری به دعوت سردبیر نوشته میشوند، اما موضوع آن‎ها ممکن است توسط نویسنده از طریق دفتر تحریریه پیشنهاد شود.
-       مقاله تحقیقاتی حاصل یافته‌های پژوهشی منتشر نشده نویسندگان می‌باشد.
-       مقاله تحقیقاتی کوتاه حاصل یافته‌های پژوهشی و بسیار مهم نویسندگان می‌باشد که به دلیل نوآوری بالا و جدید بودن آن نیاز به انتشار سریع دارد و روند داوری و انتشار مقاله در آن کوتاهتر است.
-       گزارش موردی شامل مطالعه موردی بیماری (بیمارانی) است که وضعیتی جدید را توصیف میکند و یا بینش مهمی در مورد مکانیسم، تشخیص یا درمان یک بیماری ارائه می‎دهد. گزارش موردی باید شامل ۱۵۰۰-۲۰۰۰ کلمه بوده و چکیده ساختارمند آن حداکثر ۲۰۰ کلمه باشد. همچنین باید شامل بخشهای مقدمه، معرفی بیمار و نتیجهگیری در چکیده، و مقدمه، معرفی بیمار و بحث در متن اصلی با حداکثر ۲ جدول یا شکل و حداکثر ۲۰ منبع باشد.
۳- مقاله باید تاکنون در هیچ مجله داخل یا خارج از کشور به چاپ نرسیده و همزمان برای چاپ به نشریه دیگری ارسال نشده باشد.
۴- مسؤولیت صحت مطالب و اطلاعات مندرج در مقاله و نیز رعایت حقوق مولفین و پژوهشگران به عهده نویسنده مسؤول می‎باشد.
۵- در اولین فرآیند، مقالات ارسالی توسط هیات اجرایی تخصصی شامل کارشناس مجله، متخصص آمار، سرگروه بخش و سردبیر بررسی اولیه می‌شوند تا اطمینان حاصل شود که آنها معیارهای اساسی برای انتشار در مجله را رعایت میکنند. مقالات ارسالی همچنین از نظر سرقت ادبی ارزیابی می‎گردند. تنها مقالاتی که از فرآیند اولیه عبور می‎کنند جهت ارزیابی بیشتر به داوران ارسال می‎گردند. این فرآیند باعث تسریع روند تصمیم‎گیری و اطلاع ‎رسانی به نویسندگان شده و بار سنگین داوری را برای داوران کاهش میدهد. فصلنامه در پذیرش، عدم پذیرش و اصلاح دستوری و املایی مقالات مختار است.
۶- تمام مقالات باید با رعایت اخلاق و با توجه به بیانیه‌های مشخص در اخلاق پژوهش انجام شده باشند و مجوز کمیته اخلاق را اخذ کرده باشند.
۷- امضای نویسنده مسوول به نمایندگی از تمامی نویسندگان در فرم تعهد در زمان ارسال مقاله ضروری است. (فرم تعهدنامه)
۸- اسامی نویسندگان به همان ترتیب که در زمان تشکیل پرونده درج گردیده، در زمان چاپ مقاله ارائه خواهد شد و هیچ تغییری در ترتیب و یا تعداد نویسندگان اعمال نمیگردد.
۹- مقالاتی که مطابق راهنمای تهیه مقاله این نشریه تهیه نشده باشند، برای داوری ارسال نخواهند شد.
§     نحوه تهیه مقاله
·      زبان: زبان اصلی فصلنامه، انگلیسی است. از افعال گذشته باید در توصیف نتایج استفاده شود و از زمان حال برای اشاره به نتایج قبلاً به دست آمده و به طور کلی پذیرفته شده استفاده شود. نویسندگانی که از کاربرد صحیح انگلیسی مطمئن نیستند، باید مقالات خود را توسط افراد متخصص در نوشتار انگلیسی بررسی کنند. مقالاتی که از این نظر نقص دارند، ممکن است قبل از بررسی علمی جهت بازنگری به نویسنده، برگردانده شوند.
·      حروف‎چینی: تمامی مطالب شامل متن اصلی، منابع، جداول و زیرنویس اشکال باید یک خط در میان تایپ شده و دارای حاشیه ۵/۲ سانتیمتر از هر طرف باشند. قلم به کار رفته Times New Roman و اندازه آن ۱۲ می‎باشد.
·      حجم مقاله: حجم مقالات برای مقالات تحقیقاتی کوتاه، مقالات تحقیقاتی کامل و مروری‎ها (شامل متن اصلی، جداول، اشکال و منابع) به ترتیب نباید از ۳۰۰۰، ۶۰۰۰ و ۹۰۰۰ کلمه تجاوز کند. از هرگونه تکرار اطلاعات در متن و تصاویر و نیز فهرست منابع بیش از حد باید جلوگیری شود.
۱. عنوان مقاله: عنوان باید مختصر و حاوی اطلاعات مفید باشد و با قلم ضخیم تایپ شود. نام علمی گیاه در عنوان و گلواژهگان درج شود. در ادامه نام کامل نویسندگان و وابستگی سازمانی با استفاده از اعداد ۱، ۲، ۳ و غیره به صورت بالانویس در کنار نام نویسندگان نوشته شود. همچنین نویسنده مسؤول با علامت ستاره متمایز شود. آدرس نویسندگان (جایی که آزمایش واقعاً در آنجا انجام شده یا مکانی که نویسنده استخدام آنجا است) باید در زیر نامها ارائه شود. وابستگیهای سازمانی چندگانه قابل قبول نیست.
·      آدرس نویسندگان شامل دپارتمان (در صورت دلخواه)، مؤسسه یا دانشکده، دانشگاه، شهر و کشور می‎باشد.
·      نویسنده مسؤول باید عضو هیات علمی مراکز معتبر بوده و جهت ارسال مقاله از پست الکترونیک آکادمیک استفاده نماید.
·      نویسنده مسؤول و نویسنده اول باید کد ORCID داشته باشند.
·      مخفف‌‎ها: لازم است در صفحه اول مقاله به صورت پاورقی، فهرست تمامی مخفف‎های رایج بکار رفته در مقاله ذکر گردد. از ذکر مخفف‎های خودساخته اکیداً اجتناب گردد.
۲. چکیده: چکیده ساختارمند باید دارای بخش‎های مقدمه، هدف، روش بررسی، نتایج و نتیجه‌گیری بوده و آنها را به طور اختصار بیان نماید (بین ۱۵۰ تا ۲۵۰ کلمه). این نکته برای چکیده مقاله به زبان دیگر نیز صادق است.
·      گل‎‌واژگان: پنج تا هفت گلواژه به ترتیب اهمیت در هر چکیده (انگلیسی و فارسی) باید ذکر شود و با حروف بزرگ شروع شود.
·      عنوان و گل‎واژگان دو بخش مهم یک مقاله هستند. کلمات یا عبارات به کار رفته در عنوان و گل‎واژگان بهتر است برای گستردهترشدن امکان جستجوی مقاله، با دقت انتخاب شوند. بهتر است کلمات موجود در عنوان با گل‎واژگان (به جز نام علمی) متفاوت باشند. برای مثال نویسندگان میتوانند نام جدید تیرههای گیاهی را در عنوان (Apiaceae) و نام قدیمی آنها (Umbelliferae) را در گل‎واژگان بنویسند.
·      چکیده گرافیکی: چکیده گرافیکی، خلاصهای واحد، مختصر، تجسمی و بصری از یافتههای اصلی مقاله است. این چکیده می‎تواند یکی از اشکال داخل مقاله باشد و یا این که به طور خاص برای این منظور طراحی شده باشد، تا بتواند محتوای اصلی مقاله را در یک نگاه به خوانندگان انتقال دهد.
۳. مقدمه: مقدمه باید ضمن بیان هدف و مسأله مورد تحقیق، حاوی خلاصه‌ای از مطالعات و مشاهدات مرتبط با تحقیق مورد نظر در چند سال اخیر همراه با ذکر منابع آنها باشد. لازم به یادآوری است که نباید در این قسمت داده‌ها و یا نتیجه‌گیری کار گزارش شود. هیچ بخش فرعی در این بخش مجاز نیست. روی جدید بودن و دلایل ضروری بودن انجام تحقیق یا بهبود روش کار در مقایسه با سایر مطالعات تمرکز گردد. نیاز به بررسی دقیق کاربردها و فعالیتهای بیولوژیکی گیاه مورد مطالعه و ترکیبات آن نیست. نام علمی (با قلم ایتالیک) و نام‎‌گذارنده هر گونه گیاه باید در ابتدای مقاله ذکر گردد؛ پس از آن، گونههای گیاهی به شکل اختصاری میتوانند بیان شوند، مگر اینکه مخففها ایجاد ابهام نمایند.
۴. مواد و روش‌ها: در این بخش جزئیات کافی در زمینه روش کار باید ارائه گردد به طوری‎که آزمایش توسط محققی دیگر قابل انجام باشد. روشهایی که قبلاً منتشر شدهاند باید خلاصه شوند و به مرجع آنها اشاره گردد. هرگونه تغییر در روشهای موجود نیز باید کامل تشریح گردد.
·      قبل از ارسال مقاله، اسامی علمی گیاهان و مخفف نام‌‎گذارنده گیاه باید با سایت http://www.theplantlist.org مطابقت داده شود.
·      بذور و گیاهان استفاده شده باید دارای کد بانک بذر و کد هرباریومی از یک مرکز معتبر باشند.
·      مصوبات کمیته اخلاق تحقیق شامل کد و تاریخ تأیید باید در زیر بخش اول مواد و روشها ذکر شود.
·      برای مطالعات کارآزمایی بالینی، ذکر شماره ثبت در مرکز کارآزمایی بالینی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی (IRCT) و یا مراکز معتبر ثبت جهانی کارآزمایی بالینی مانند WHO الزامی می‌باشد.
. آنالیز فیتوشیمیایی و استانداردسازی فرآورده‎‌ها بر اساس ترکیبات فیتوشیمیایی الزامی می‌‎باشد.
. جداول باید با ردیف‌‎ها و ستون‌های واقعی تهیه شده باشند و از کلیدهای فاصلهگذاری نباید استفاده گردد. خطوط عمودی نباید در جداول درج شوند و باید به صورت محو باشند. خطوط افقی نیز در صورت نیاز باید استفاده شوند..
. نام‎‌های علمی (جنس و گونه) در تمام متن و منابع، با قلم ایتالیک ذکر گردند. نام اختصاری دانشمند معرفی‌کننده گونه به صورت غیرایتالیک بوده و حرف اول آن با حروف بزرگ شروع می‎‌شود.

۵. نتایج: نتایج باید واضح و مختصر باشند. دادهها نباید در متن، جداول یا اشکال تکرار شوند. تمام جداول و اشکال باید دقیقاً در متن ذکر شده و شمارهگذاری شوند.
·      تمامی میانگینها در متن، اشکال و جداول باید به همراه انحراف معیار ( SD±) و یا خطای معیار (SE ±) بیان شوند.
۶. بحث: در این قسمت باید به اهمیت نتایج به‎دست آمده و نه تکرار آن‎ها، اشاره گردد. از استنادهای گسترده و بحث بیش از اندازه درباره مطالعات منتشر شده قبلی، خودداری گردد.
۷. نتیجه‎‌گیری: نتیجهگیری اصلی مطالعه باید در حداکثر ۳ تا ۵ سطر خلاصه شود.
۸. مشارکت نویسندگان: نویسندگی باید به کسانی محدود شود که در خلق ایده، طراحی، اجرا یا تفسیر مطالعه گزارش شده سهم بسزایی داشتهاند. شفافیت در مورد مشارکت نویسندگان مورد تشویق قرار میگیرد. تعریف نویسندگی شامل معیارهایی از قبیل: ۱) مشارکت اساسی در خلق ایده و طراحی و یا تجزیه و تحلیل و تفسیر دادهها ۲) تهیه پیش‎نویس مقاله یا ویرایش علمی آن و ۳) تصویب نهایی نسخهای که منتشر میشود، می‎باشد. در این بخش نام و نام خانوادگی نویسندگان باید به صورت مخفف نوشته شود.
۹. تضاد منافع: نویسندگان باید نشان دهند که آیا رابطه مالی بین آنها و سازمانی که حمایت از تحقیق را انجام داده است وجود دارد یا خیر. تضاد منافع باید در یک بخش جداگانه بعد از نتیجه‎‌گیری اضافه شود. چنانچه تضاد منافع وجود نداشته باشد، این جمله باید در این بخش اضافه شود: نویسندگان اعلام میکنند که هیچگونه تضاد منافعی وجود ندارد. تمامی نویسندگان باید عدم وجود تضاد منافع را تایید و جداگانه امضا نموده و به نشریه ارسال نمایند.
۱۰. تقدیر و تشکر: هدف آن، تشکر از همه افرادی است که در تحقیق کمک کردهاند. نویسندگان میتوانند از کسانی که کمک فکری یا فنی (از جمله نوشتن و ویرایش) کرده‎اند و یا تجهیزات و مواد خاصی جهت انجام تحقیق در اختیار نویسندگان قرار داده‎اند، قدردانی نمایند.
۱۱. منابع: صحت منابع به عهده نویسندگان است. منابع باید به ترتیب به صورت عددی در متن فهرست شوند. شمارههای مراجع در متن در داخل کروشه قرار گیرند (نه پرانتز)، به عنوان مثال [۱، ۲]. در جایی که بیش از دو مرجع وجود داشته باشد، استناد باید با استفاده از خط فاصله انجام گیرد، برای مثال [۱-۳]. نویسندگان باید اطمینان حاصل نمایند که هر مرجع ذکر شده در متن، در فهرست منابع نیز موجود است (و بالعکس). نتایج منتشر نشده در فهرست منابع توصیه نمیشوند، اما ممکن است در متن ذکر شوند. استناد به منبع «زیر چاپ» دلالت بر این دارد که آن منبع برای انتشار پذیرفته شده است.
·      ذکر اسامی تمامی نویسندگان کتب و یا مقالات الزامی است.
·      مخفف اسامی مجلات، باید مطابق با موارد استفاده شده در Medline باشد.
·      در مورد منابع غیر انگلیسی، زبان مرجع باید بعد از شماره صفحه [در داخل کروشه] مشخص شود.
·      DOI یک کد شناسایی برای مقالات یا سایر آثار منتشر شده است. نویسندگان باید DOI را در انتهای هر مرجع اضافه کنند.
·      نوشتن منابع و استناد به آن‎ها در متن باید از طریق یکی از نرمافزارهای مدیریت مرجع Endnote، Mendeley یا Zotero انجام شود.
·      قالبهای زیر باید برای مقاله [۱]، کتاب [۲]، بخشی از یک کتاب [۳] و کتابچه همایش [۴] استفاده شود:
۱. Naseri L, Akbari Bazm M and Khazaei M. A review on therapeutic effects of Tribulus terrestris. J. Med. Plants ۲۰۱۹; ۱۸(۷۲): ۱-۲۲. doi: ۱۰.۲۹۲۵۲/jmp.۴.۷۲.۱.
۲. Mozaffarian V. A Dictionary of Iranian Plant Names: Latin, English, Persian. Seventh ed., Tehran: Farhang Moaser Publishers; ۲۰۱۳: ۵۴۷-۵۴۸.
۳. Brescia BA. Microbial methods. In: Riley CM, Rosanske TW and Riley SRR. Specification of drug substances and products. Amsterdam: Elsevier; ۲۰۱۴: ۳۱۳-۳۲۱. doi: ۱۰.۱۰۱۶/B۹۷۸-۰-۰۸-۰۹۸۳۵۰-۹.۰۰۰۰۱-۱.
۴. Mohammadi S, Tabrizi L, Shokrpour M, Hadian J, Riewe D and Schulz H. Interspecific hybridization of Thymus vulgaris and Thymus daenensis for superior hybrids generation. In: ۸th National Congress on Medicinal Plants (NCMP۲۰۱۹). Tehran, Iran; ۲۰۱۹: ۴.
۱۲. اشکال و جداول: تعداد اشکال و جداول نباید بیش از ۶ مورد باشد. تکرار نتایج در اشکال و جداول قابل پذیرش نیست. برای ارجاع به اشکال و جداول نیاز به ذکر کلمه «شماره» نمیباشد (برای مثال "شکل ۱." یا "جدول ۲.").
·      اشکال و جداول، در داخل فایل اصلی مقاله در نزدیکی مطلب مربوطه باید قرار گیرند. نیازی نیست که در پایین یا بالای مقاله و یا در فایل جداگانه‎ای بارگذاری گردند.
·      کلیه تصاویر (نمودارها و عکسها) به عنوان شکل طبقهبندی میشوند.
·      شماره و عنوان اشکال همیشه در زیر آن‎ها نشان داده میشود. عنوان باید مختصر بوده و شرح تصویر را در برگیرد. نوشتار باید در تصاویر به حداقل رسانده شوند، اما تمام نمادها و اختصارات استفاده شده باید توضیح داده شوند.
·      از عنوان‎‌بندی صحیح اشکال (مختصات، نوار مقیاس، جهتگیری) و وضوح کافی اشکال برای انتشار، اطمینان حاصل گردد.
·      جداول باید خود گویا بوده، چیدمان واضحی داشته و مکمل متن باشند. جداول باید از چپ به راست و با ابزار جدول در نرم‌افزار Microsoft Word ایجاد شده باشند. شماره و عنوان جدول همیشه در بالای آن قرار داده میشود. جداول باید با ردیفها و ستونهای واقعی تهیه شده باشند و از کلیدهای فاصلهگذاری نباید استفاده گردد.
·      خطوط عمودی نباید در جداول درج شوند و باید به صورت محو باشند.
·      مطالب قبلاً منتشر شده، با ذکر منبع اصلی در جدول مشخص گردند.
·      زیرنویس اشکال و جداول باید با حروف کوچک بالانویس یا ستاره برای میزان معنی‎داری و سایر دادههای آماری نشان داده شوند.
·      شرح ستونها باید مختصر باشد و واحدهای اندازهگیری در پرانتز باشد. تمام اختصارات باید در زیرنویسها تعریف شوند. جداول و زیرنویس‎های آن باید بدون مراجعه به متن قابل درک باشند.
§     نکات کمکی در نگارش مقاله:
۱. نامهای علمی (جنس و گونه) در تمام متن و منابع، با قلم ایتالیک ذکر گردند. نام اختصاری دانشمند معرفیکننده گونه به صورت غیرایتالیک بوده و حرف اول آن با حروف بزرگ شروع می‎شود.
مثال: .L Juglans regia
۲. میان کلمه و نقطه (.)، کاما (،)، علامت سوال (؟) و پرانتز () فاصله نباشد. پس از درج علامت، یک فاصله (Space) درج گردد. اصول سجاوندی و صفحه آرایی باید رعایت شود.
۳. نحوه نوشتن برخی از کلمات پرکاربرد در متن به صورت زیر می‎باشد:
(pH, P < ۰.۰۰۱, P < ۰.۰۱, P < ۰.۰۵, P > ۰.۰۵)
۴. هنگام استناد به منابع، نیازی به ذکر نام نویسنده و سال نیست.
 
§       نحوه ارسال مقاله:
نویسنده مسؤول باید مقاله را از طریق سایت فصلنامه به آدرس www.jmp.ir ارسال نماید.
**** تاکید می شود نویسنده مسؤول مقاله (نویسنده ستاره‌دار)، اقدام به ارسال مقاله در سایت فصلنامه نماید، در غیر اینصورت بانک اطلاعات مقالات نویسنده مسئول ناقص خواهد شد.****


 

 
  

  CAPTCHA
دفعات مشاهده: 31015 بار   |   دفعات چاپ: 1187 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به فصلنامه علمی پژوهشی گیاهان دارویی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2024 CC BY-NC 4.0 | Journal of Medicinal Plants

Designed & Developed by : Yektaweb