سال 5، شماره 17 - ( 12-1384 )                   سال 5 شماره 17 صفحات 69-59 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- استادیار، گروه فارماکولوژی و سم شناسی، دانشکده داروسازی، دانشگاه جندی شاپور، اهواز
2- دانشیار، گروه فارماکولو‍‍ژی و سم شناسی، دانشکده داروسازی، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، تهران ، : vatanpour@hotmail.com
3- دکتر داروساز، محقق
4- استاد، گروه فارماکوگنوزی، دانشکده داروسازی، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، تهران
5- گروه فارماکوگنوزی، دانشکده داروسازی، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، تهران
چکیده:   (5782 مشاهده)
مقدمه: امروزه به طب سنتی به عنوان یک طب تکمیلی، اهمیت به سزایی داده می‌شود. شواهد موجود در طب سنتی ما، گویای استفاده از گیاه پارکینسونیا اکولاتا1 در درمان گزش ناشی از عقرب است. هدف: با توجه به استفاده از این گیاه در طب سنتی و بررسی درمان‌های جایگزین در درمان عقرب‌گزیدگی، در این مطالعه سعی شد که اثرات فارماکولوژیک و ایمونولوژیک این گیاه در درمان عقرب گزیدگی به صورت برون‌تنی2 و درون‌تنی3 بررسی شود. یافته‌ها: در مطالعات فارماکولوژیک in vitro با استفاده از محلول آبی و فاقد ذرات ناخالصی عصاره بر ارگان ایزوله عضله دو بطنی گردن جوجه4، مشخص شد که عصاره دارای خاصیت آگونیستی نسبی کلینرژیک بوده و در حضور آگونیست قوی استیل‌کولین به صورت آنتاگونیست رقابتی عمل می‌نماید، اما تغییر قابل ملاحظه و معنی‌داری در خنثی‌سازی اثر سم عقرب بوتتوس سالسئی5 بر روی سیستم عصبی- عضلانی ندارد. در آزمایش‌های in vivo بر روی موش سوری نیز مشخص شد که عصاره این گیاه تاثیری بر از بین رفتن اثرات سم عقرب و مانع از مرگ یا به تاخیر انداختن میانگین زمان مرگ موش‌ها نمی‌شود. در آزمایش‌های Gel Diffusion نیز نشان داده شد که واکنش ایمونولوژیک بین سم چهار عقرب خطرناک مهم ایران و عصاره این گیاه وجود ندارد. نتیجه‌گیری: نتایج به دست آمده در این مطالعه نشان می‌دهند که استفاده از گیاه پارکینسونیا اکولاتا به منظور خنثی‌سازی اثرات سم و نهایتاً درمان عقرب گزیدگی، روش موثر و مطمئنی به نظر نمی‌آید.
متن کامل [PDF 228 kb]   (2232 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشی | موضوع مقاله: فارماكولوژی و سم شناسی
دریافت: 1383/10/19 | پذیرش: 1384/5/4 | انتشار: 1384/12/29

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.