سال 17، شماره 66 - ( 3-1397 )                   سال 17 شماره 66 صفحات 63-73 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشجوی کارشناسی ارشد، گروه فیتوشیمی و شیمی فناوری اسانس، دانشکده شیمی دارویی، واحد علوم دارویی دانشگاه آزاد اسلامی، تهران، ایران
2- استادیار، دانشگاه آزاد اسلامی واحد تاکستان، دانشکده علوم پایه، گروه شیمی، تاکستان، ایران ، mah.taherkhani@tiau.ac.ir
3- مرکز تحقیقات گیاهان دارویی، پژوهشکده گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی، کرج، ایران
چکیده:   (3099 مشاهده)
مقدمه: گیاهان دارویی جنس کما (Ferula spp.) پراکندگی وسیعی در دنیا دارند. بسیاری از آنها انحصاری و بومی ایران هستند و در طب سنتی به عنوان ضد نفخ، ضد تشنج و خلط‌آور مصرف می‌شوند. این گیاهان عمدتاً حاوی ترکیبات کومارینی، فلاونوئیدی و گوگردی هستند و اثرات بیولوژیکی متعددی از آنها گزارش شده است.
هدف: منظور از این تحقیق بررسی فیتوشیمیایی عصاره تام اندام هوایی و خالص‌سازی و شناسایی ترکیبات عمده موجود در عصاره گیاه دارویی و انحصاری Ferula persica Willd var. latisecta می­باشد.
روش بررسی: در ابتدا مراحل عصاره‌گیری و سپس چربی‌گیری عصاره انجام شد. در مرحله بعد عصاره به ستون کروماتوگرافی برده شد و از نظر ترکیبات متشکله بررسی شد. پس از فراکشن‌گیری‌های متوالی، با استفاده از تکنیک کروماتوگرافی صفحه‌ای ترکیبات طبیعی موجود در گیاه خالص‌سازی شده و سپس ساختار ترکیبات توسط روش‌های طیف سنجی (1H-NMR،13C-NMR ، DEPT و IR) شناسایی شد.
نتایج: در اثر فرایند خالص‌سازی یک ترکیب شاخص حاصل شد و بررسی نتایج حاصل از تکنیک‌های طیف‌سنجی مختلف بر روی این ترکیب درنهایت منجر به شناسایی و معرفی یک ترکیب کومارینی جدید با نام (Auraptene) برای گیاه مورد مطالعه شد.
نتیجه‌گیری: گیاه F. persica یکی از گیاهان انحصاری ایران بوده و شامل ترکیبات طبیعی مختلفی از جمله کومارین‌ها می‌باشد و لذا لزوم حفاظت از گیاه جهت هرگونه بهره‌برداری‌های اقتصادی و علمی تأکید می‌شود.
متن کامل [PDF 726 kb]   (1575 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشی | موضوع مقاله: فارماكوگنوزی و فارماسيوتيكس
دریافت: 1396/8/12 | پذیرش: 1396/12/16 | انتشار: 1397/4/3