:: دوره 1، شماره 65 - ( 12-1396 ) ::
جلد 1 شماره 65 صفحات 35-46 برگشت به فهرست نسخه ها
تفاوت در پاسخ رشد سلول های بنیادی مستخرج از فولیکول موی انسان به عصاره های گیاهی و فاکتور رشد
حمیدرضا احمدی آشتیانی* 1، صالحیانی1، حسین رستگار1، علامه1، شمسعلی رضازاده1
1- دانشگاه آزاد اسلامی
چکیده:   (4351 مشاهده)
مقدمه: یکی از سوالات کلیدی در بیوشیمی اینست که سلول چگونه پیر می شود و چه فاکتورهایی با این روند درگیرند؟ چرا رشد سلول پس از تعدادی تقسیم متوقف شده و سلول پیر می شود؟ این امر در فریمی بزرگتر در بدن رخ داده و سلول ها پس از چندی می میرند. آلوپسی آندروژنیک  با از دست رفتن یا کاهش سایز فولیکول مو شناخته می شود که می تواند مرتبط با از دست دادن سلول های بنیادی این بخش باشد. لذا ایجاد و گسترش راه های درمانی جدید برای افزایش بقاء و تکثیر سلول های بنیادی از اهمیت زیادی برخوردار است. در این مطالعه ما اثرات فاکتور رشد پایه ای و عصاره های آبی  ریشه ختمی و برگ رزماری را روی میزان تکثیر سلول های بنیادی مزانشیمال فولیکول موی انسان به منظور تشخیص پتانسیل آنها برای رشد مو بررسی نمودیم.
مواد و روش ها: فولیکول موی انسان را جدا نموده و طبیعت مزانشیمال آنها را به روش فلوسایتومتری و با بررسی آنتی ژن های سطحی اثبات نمودیم. برای مطالعه اثر تیمارها بر روی تکثیر این سلول ها از آزمون Brdu استفاده شد.
نتایج: سلول بنیادی مزانشیمال مستخرج از فولیکول موی انسان در محیط کشت تیمار شده رنگ آمیزی مثبت برای CD44، CD90 و CD105 را نشان دادند. عصاره های گیاهی و فاکتور رشد پایه ای القاء محسوس در غلظت 10 و 20 میکرولیتر/میلی لیتر برای رزماری و 15 و 25 میکرولیتر/میلی لیتر برای ختمی را روی تکثیر سلول ها نشان دادند.
بحث: نتایج پیشنهاد می کنند که این عصاره های گیاهی احتمالا اثرات مثبت بر پیشبرد رشد سلول های بنیادی مزانشیمال فولیکول موی انسان داشته و احتمالا می توانند کاندیداهای مناسبی برای کمک به رشد موها باشند.
واژه‌های کلیدی: عصاره گیاهی، سلول بنیادی، تکثیر، فولیکول مو
متن کامل [PDF 311 kb]   (437 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: داروسازي باليني
دریافت: ۱۳۹۶/۱۲/۱۹ | پذیرش: ۱۳۹۶/۱۲/۱۹ | انتشار: ۱۳۹۶/۱۲/۱۹


XML   English Abstract   Printدوره 1، شماره 65 - ( 12-1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها