:: دوره 1، شماره 65 - ( 12-1396 ) ::
جلد 1 شماره 65 صفحات 25-34 برگشت به فهرست نسخه ها
مقایسه تأثیر گلقند و پسیلیوم در درمان یبوست در سالمندان: یک مطالعه بالینی تصادفی
حاتفی1، صادقی* 1، امتازی1
1- دانشگاه رفسنجان
چکیده:   (3452 مشاهده)
سابقه و هدف: یبوست یک مشکل رایج در سالمندان است که کیفیت زندگی آنها را کاهش می دهد. یکی از راه حل های برای بهبود این مشکل استفاده از گیاهان دارویی است.
هدف: مطالعه حاضر به منظور مقایسه تاثیر گلگلند و Psyllium بر یبوست در سالمندان انجام شد.
روش ها: در این کارآزمایی بالینی، 70 بیمار سالمند مبتلا به یبوست انتخاب و به طور تصادفی در دو گروه گل گند و شیلیوم قرار گرفتند. گروه گلگلند، یک قاشق غذاخوری گل گدار را سه بار در روز نیم ساعت بعد از غذا مصرف کرد. گروه Psyllium یک بطری پودر Psyllium با یک لیوان آب سه بار در روز بعد از غذا مصرف کرد. مداخله دو هفته ادامه داشت. ابزار جمع آوری داده ها پرسشنامه جمعیت شناختی و چک لیست پژوهشگر درباره عادات روده بود. داده ها با استفاده از نرم افزار SPSS 18 تجزیه و تحلیل شدند.
یافته ها: بر اساس یافته ها، میانگین تعداد دفع ادرار در هر گروه قبل و بعد از مداخله (آزمون t زوجی P <0.05) اختلاف معنی داری را نشان داد. اما در مقایسه بین دو گروه، تعداد دفع ادرار در گروه Psyllium به طور معنی داری بیشتر بود (t مستقل، P <0.001). میانگین تعداد استفراغ در هر گروه قبل و بعد از مداخله اختلاف معنی داری نداشت (آزمون t زوجی P> 0.05).
نتیجه گیری: نتایج مطالعه حاضر نشان داد که هر دو دارو می تواند به عنوان روش غیر دارویی اضافی برای درمان یبوست در سالمندان استفاده شود.
واژه‌های کلیدی: یبوست، افراد مسن، گل قند، پسیلیوم
متن کامل [PDF 144 kb]   (353 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: گياهان دارويي
دریافت: ۱۳۹۶/۱۲/۱۹ | پذیرش: ۱۳۹۶/۱۲/۱۹ | انتشار: ۱۳۹۶/۱۲/۱۹


XML   English Abstract   Printدوره 1، شماره 65 - ( 12-1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها