:: دوره 4، شماره 64 و S11 - ( ويژه‌نامه شماره 11- ضميمه پاييز 1396 ) ::
جلد 4 شماره 64 و S11 صفحات 33-49 برگشت به فهرست نسخه ها
مطالعه اتنوبوتانی (شناسایی، خواص درمانی و نحوه استفاده) برخی گیاهان دارویی شهرستان بهبهان، استان خوزستان
دامون رزمجویی* 1، زهرا زارعی2، رحام آرمند3
1- 1- استادیار و عضو هیأت علمی گروه مرتع و آبخیزداری، دانشکده محیط زیست و منابع طبیعی، دانشگاه صنعتی خاتم‌الانبیاء بهبهان، بهبهان، ایران
2- 2- کارشناس ارشد مرتعداری، دانشکده محیط زیست و منابع طبیعی، دانشگاه صنعتی خاتم‌الانبیاء بهبهان، بهبهان، ایران
3- 3- مربی و عضو هیأت علمی گروه زیست‌شناسی، دانشکده علوم پایه، دانشگاه صنعتی خاتم‌الانبیاء بهبهان، بهبهان، ایران
چکیده:   (3494 مشاهده)
مقدمه: علم اتنوبوتانی به مطالعه و بررسی چگونگی استفاده افراد یک قوم، فرهنگ و یا ناحیه خاص از گیاهان بومی موجود در آن منطقه می‌پردازد. با توجه به اینکه روش‌ها و موارد مصرف گیاهان دارویی در مناطق مختلف متفاوت است.
هدف: تحقیق حاضر با هدف آشنایی به فرهنگ استفاده سنتی از گیاهان دارویی شهرستان بهبهان جهت معالجه بیماری‌ها به مرحله اجرا درآمد.
روش بررسی: برای این منظور پس از جمع‌آوری گیاهان منطقه به طور همزمان نام محلی، خواص دارویی، نحوه استفاده و سایر اطلاعات مربوط به گونه‌ها گردآوری شد.
نتایج: در این پژوهش 60 گونه گیاهی متعلق به 23 تیره شناسایی شد. خانواده‌های نعنائیان (Lamiaceae)، چتریان (Apiaceae)، کاسنی (Asteraceae)، گندمیان (Poaceae) و سیب‌زمینی (Solanaceae) به ترتیب با 7 ،7، 6، 5 و 4 گونه بیشترین تعداد گونه‌های گیاهی را دارا بودند. بیشترین مصرف دارویی گیاهان این منطقه در درمان بیماری‌های دستگاه تنفسی، عصبی و دستگاه گوارشی می‌باشد. همچنین با بررسی نوع مصرف گیاهان منطقه مشخص شد که بیشترین نوع مصرف به صورت جوشانده (45 درصد) و بعد از آن به صورت دم کرده و خام (30 درصد) است.
نتیجه‌گیری: وجود 60 گونه گیاهی دارویی در شهرستان بهبهان نشان می‌دهد که از لحـاظ گیاهـان دارویی غنی می‌باشد و این موضوع می‌تواند زمینه مناسبی را برای استفاده بهتر از گیاهان دارویی این شهرستان برای تولید فرآورده‌هایی با اثربخشی بیشتر و مضرات کمتر فراهم کند.
واژه‌های کلیدی: اتنوبوتانی، بهبهان، گیاهان دارویی، Lamiaceae، Apiaceae
متن کامل [PDF 549 kb]   (1145 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: مرتع و آبخيزداري
دریافت: ۱۳۹۶/۱۰/۱۰ | پذیرش: ۱۳۹۶/۱۰/۱۰ | انتشار: ۱۳۹۶/۱۰/۱۰


XML   English Abstract   Printدوره 4، شماره 64 و S11 - ( ويژه‌نامه شماره 11- ضميمه پاييز 1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها