:: دوره 4، شماره 64 - ( پاييز 1396 ) ::
جلد 4 شماره 64 صفحات 170-182 برگشت به فهرست نسخه ها
سنتز نانوذرات نقره با استفاده از عصاره اتانولی گیاه Artemisia turcomanica و بررسی اثرات ضدتکثیری آن بر روی رده سلولی سرطان معده
بیتا موسوی1، فرزانه تفویضی* 2، سعید ذاکر بستان‌آباد3
1- 1- دانش‌آموخته کارشناسی ‌ارشد تکوین، گروه زیست‌شناسی، دانشگاه آزاد اسلامی واحد پرند، پرند، ایران
2- 2- دانشیار، گروه زیست‌شناسی، دانشگاه آزاد اسلامی واحد پرند، پرند، ایران
3- 3- دانشیار، گروه زیست‌شناسی، دانشگاه آزاد اسلامی واحد پرند، پرند، ایران
چکیده:   (1669 مشاهده)
مقدمه: استفاده از گیاهان جهت سنتز نانوذرات به دلیل عدم استفاده از مواد آلاینده و سمی یکی از روش‌های دوست‌دار محیط زیست به شمار می‌رود.
هدف: از انجام این مطالعه، سنتز سبز نانوذرات نقره با استفاده از عصاره گیاه Artemisia turcomanica و ارزیابی سمیت نانوذرات نقره سنتز شده بر روی رده سلولی سرطان معده (AGS) می‌باشد.
روش بررسی: جهت سنتز نانوذرات نقره زیستی، از عصاره برگ گیاه Artemisia turcomanica استفاده شد. ریخت‌شناسی نانوذرات نقره زیستی با استفاده از آنالیز میکروسکوپ الکترونی گذاره و میکروسکوپ الکترونی روبشی مورد ارزیابی قرار گرفت. اثرات سمیت سلولی نانوذرات زیستی در دو رده سلولی سرطان معده (AGS) و سلول نرمال فیبروبلاست (L-929) در غلظت‌های 3، 5، 5/12، 25، 50 و 100 میکروگرم بر میلی‌لیتر با روش رنگ‌سنجی MTT طی 24 ساعت بررسی شد. آزمون فلوسایتومتری جهت بررسی آپوپتوز انجام شد.
نتایج: مقدار IC50 نانوذره نقره در زمان 24 ساعت بر روی رده سلولی AGS، 88/4 میکروگرم بر میلی‌لیتر محاسبه شد که در مقایسه با گروه کنترل (سلول AGS که تیمار نانو ذره دریافت نکردند) معنی‌دار بود. همچنین IC50 مربوط به نانو ذره نقره در زمان 24 ساعت برای سلول‌های نرمال و غیر‌سرطانی مقدار 56/14 میکروگرم بر میلی‌لیتر بود. القا آپوپتوز بیشتری در برابر نکروز در سلول‌های AGS نسبت به کنترل دیده شد که از نظر آماری معنی‌دار بود.
نتیجه‌گیری: در این مطالعه برای اولین بار از عصاره گیاه Artemisia turcomanica جهت سنتز زیستی نانو ذره نقره استفاده شد و نتایج نشان داد که نانوذرات نقره سنتز شده دارای اثر سمیت سلولی و القا آپوپتوز بر روی سلول‌های سرطانی معده می‌باشند.
واژه‌های کلیدی: Artemisia turcomanica، سمیت سلولی، نانوذرات نقره زیستی
متن کامل [PDF 517 kb]   (741 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: زيست فناوري پزشكي
دریافت: ۱۳۹۶/۸/۱۶ | پذیرش: ۱۳۹۶/۸/۱۶ | انتشار: ۱۳۹۶/۸/۱۶


XML   English Abstract   Printدوره 4، شماره 64 - ( پاييز 1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها